Uzdrowisko

Każdy zapewne słyszał o specyficznych właściwościach nadmorskiego powietrza. Kołobrzeg szczyci się jednak specyficznym w skali polskiego wybrzeża mikroklimatem - największy wpływ ma na to praktycznie codzienne zjawisko bryzy morskiej.

Za dnia wiatr wieje od strony morza, w nocy zmienia kierunek o 180 stopni. Sprzyja to powstawaniu aerozolu morskiego - mieszanki chloru, bromu, soli, jodu i innych cząsteczek uwolnionych z morskiej wody. Ma ona niebywale korzystny wpływ na układ oddechowy, występuje w promieniu 200-300 metrów od brzegu. Co ważne, jego działania w Kołobrzegu nie zakłócają żadne przemysłowe zanieczyszczenia.

Bezcennym skarbem kołobrzeskiego uzdrowiska jest złoto - a konkretniej solanki (białe złoto) i borowiny (czarne złoto). Sól od początku istnienia miasta zapewniała mu powodzenie - ponoć była głównym powodem powołania samodzielnego biskupstwa kołobrzeskiego w 1000 r.

W 1830 r. powstał pierwszy w okolicy zakład kąpieli solankowych, które właściwościami zbliżone są do płynu fizjologicznego człowieka. Natomiast kołobrzeskie torfy charakteryzują się m.in. działaniem przeciwzapalnym i bakteriobójczym. Solanki i borowiny wykorzystuje się tutaj choćby w przypadkach chorób reumatycznych, kurowania narządów ruchu, układu krwionośnego czy układu trawiennego.

Uzdrowisko w Kołobrzegu funkcjonuje od pierwszych lat XIX wieku. Za datę graniczną przekształcenia miasta z wojskowej twierdzy w letnisko uznaje się 1872 rok. W latach międzywojennych cieszył się opinią prawdziwej “Perły Bałtyku” - w 1938 r. Kołobrzeg zwyciężył w plebiscycie na najlepsze uzdrowisko w Niemczech, rywalizując ze 124 miejscowościami.

Aktualnie w Kołobrzegu funkcjonuje 8 obiektów administrowanych przez zarząd uzdrowiska, oferujących szereg zabiegów przyrodoleczniczych (i nie tylko), które pomagają wrócić do niezłej formy. Każdy ma oczywiście różne efekty pozytywne i pewne przeciwwskazania.

Kołobrzeg urzędowy status uzdrowiska otrzymał w pierwszym kwartale 1972 roku.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA
Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!
Park Miniatur
Dodaj opinię

Uwiecznić na wideo Uzdrowisko umie świetnie firma KM Studio kamerzysta Jelenia Góra

Uzdrowisko adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Uzdrowisko, zobacz gdzie w Dźwirzynie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Uzdrowisko.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Uzdrowisko opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij